Zdrowie i umysł

Jak radzić sobie ze zmęczeniem w związku?

Zbyt wiele czasu spędzanego razem powoduje, że chwile stają się bardziej napięte. Pomocne będzie wzajemne odprężenie i ustalenie podstawowych zasad, które pomogą.

Istnieje coś takiego jak zbyt wiele wspólnego czasu spędzanego w domu, bez względu na to, czy jesteś z romantycznym partnerem, dorosłym dzieckiem, wnukiem czy przyjacielem. Z powodu pandemii jesteśmy zamrożeni w miejscu z ludźmi, ale nie powinniśmy przebywać w tej samej przestrzeni przez cały dzień.

Utrzymanie spokoju zaczyna się od zrozumienia, dlaczego możecie działać sobie na nerwy. Następnie możesz spróbować przestrzegać kilku zasad, aby lepiej się dogadać.

Czynniki wywołujące napięcie

Wiele czynników może przyczyniać się do napięcia, które odczuwasz.

Stres. Wszyscy jesteśmy pod ogromnym stresem, wynikającym z pandemii, jak również z klimatu politycznego i społecznego. Jest to przerażające, a niepokój wpływa na relacje z innymi. Wszyscy jesteśmy smutniejsi lub bardziej niespokojni i zdenerwowani niż zwykle.

Ciasne kwatery. Ograniczenia wynikające z powierzchni domu – nawet dużego – mogą być frustrujące. Może się wydawać, że jest za mało miejsca. A niektórzy ludzie mieszkają razem w zaledwie kilku pokojach. Potrzebujesz przestrzeni, aby odpocząć od siebie nawzajem.

Izolacja. Jesteśmy stworzeni do bycia zwierzętami społecznymi; bardzo denerwujący jest brak kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, z którymi zwykliśmy się spotykać.

Różnice pokoleniowe. Jeśli mieszkasz z dorosłymi dziećmi i ich dziećmi, może być trudno zrozumieć ich zachowanie.

Jakie kroki podjąć, aby sobie z nimi poradzić?

Aby złagodzić napięcia w domu, możesz zastosować kilka sposobów.

Dajcie sobie nawzajem trochę luzu. Kiedy ktoś Ci się narzuca, weź oddech i pamiętaj, że on, podobnie jak ty, jest bardziej zestresowany niż zwykle.

Zachowaj równowagę między bliskością a dystansem. Znajdźcie miejsce, w którym będziecie mogli od siebie odpocząć – może to być wasz własny kącik, inny pokój lub bezpieczne miejsce poza domem.

Ustalcie granice. Uzgodnijcie, kiedy możecie być razem, a kiedy możecie być osobno. Może zbierzcie się razem na lunch i kolację, ale w międzyczasie chodźcie swoimi drogami.

Bądź wrażliwy na różnice pokoleniowe. Dorosłe dzieci mogą mówić ci, co robić, ponieważ martwią się o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj też, że zadaniem rozwojowym nastolatków jest odkrycie, kim są poprzez przyjaźnie i romanse. Dla wielu nastolatków możliwość przebywania z przyjaciółmi może wydawać się ważniejsza niż niebezpieczeństwa.

Odpuść sobie oczekiwania. Jeśli denerwujemy się na siebie nawzajem, nie oznacza to, że coś jest nie tak ze związkiem. To właśnie wtedy wzajemne danie sobie wytchnienia jest naprawdę ważne. Pamiętaj, że nikt nie jest szczęśliwy przez cały czas, i to nie jest problem. Czasami będziecie ponurzy. Nic nie szkodzi.

Popraw komunikację. Używaj zwrotów typu „ja”. Znajdź sposoby komunikacji, które nie oskarżają ani nie znajdują winy u innych. Po prostu wyłóż problem i poproś o pomoc w jego rozwiązaniu. Na przykład, jeśli denerwuje cię to, że brudne naczynia leżą tam długo po tym, jak ktoś obiecał je umyć, powiedz: „Jestem w kłopotliwej sytuacji. Nie wiem, czy ty je umyjesz, czy ja powinienem posprzątać”. To prowadzi do lepszych rezultatów niż mówienie „Jesteś leniwy”.

Rozmawiajcie o tym, co wam przeszkadza. Kiedy jedna osoba denerwuje się, ponieważ druga zrobiła coś trywialnego, jak pozostawienie nakrętki pasty do zębów poza tubką, to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Górą lodową może być niewypowiedziane poczucie, że nie jesteś słyszany, gdy prosisz kogoś o zrobienie czegoś lub że druga osoba nie dba.

Ważne korzyści

Dobre związki są warte wysiłku. Początkowo, są one dobre dla Twojego zdrowia. Łagodzą stres, który przekłada się na procesy w organizmie, takie jak przewlekły stan zapalny, który może wpływać na układ krążenia, stawy i mózg.

W szerszej perspektywie, związki pozwolą nam przetrwać trudne czasy. Kiedy spojrzymy wstecz na to, jak ludzie przeszli przez kryzys II Wojny Światowej, ludzie zgodnie twierdzą, że kluczem były ich związki. To jest coś, o czym powinniśmy pomyśleć dzisiaj.